FL-821
BHS AFJROTC HOME.
PROGRAM INFORMATION.
AFJROTC STAFF.
COMPETITION TEAMS.
ACTIVITIES.
RECOGNITION PROGRAM.
KITTY HAWK AIR SOCIETY.
CALENDAR.
CADET CHALLENGE.
PHOTOS.
BOOSTER CLUB.
OFF THEY GO....
CONTACTS.
LINKS.

 

Lt. Col. Lindell R. Grigg is the Senior Aerospace Science Instructor, FL-821 Air Force Junior ROTC at Buchholz High School in Gainesville, FL.  He is Commandant of Cadets for 120+ cadets at Buchholz High School.  He is responsible for conducting and overseeing the curriculum, training and co-curricular activities for the Junior ROTC program at Buchholz.  

 

Lt. Col. Grigg graduated from Southern Illinois University in 1970 with a degree in Music Education.  Shortly after graduation, he enlisted in the United States Air Force and served three years of his enlistment as a teletype repairman.  In 1973, he was commissioned through the Officer Training School at Medina AFB, TX.  He completed Undergraduate Pilot Training at Vance Air Force Base (AFB), OK.  He has seen duty in a variety of flying assignments, including the T/AT-38, F-4, and F-16.  

 

He served three years on the Tactical Air Command Staff at Langley AFB, VA, working aircraft bed down and base closure programs. His last active duty assignment was 25th Air Liaison Squadron Commander at Wheeler Army Airfield, Hawaii.  Lt. Col. Grigg retired from active duty 1 July 1993.  He began his Junior ROTC career by opening a unit in London, KY in 1993 where he taught for 5 years.  He relocated to Buchholz in the summer of 1998 and has been on the faculty since that time.  Lt. Col. Grigg is beginning his 19th year as an Air Force Junior ROTC Senior Aerospace Science Instructor.

 

EDUCATION

1970 – Bachelor Degree in Music Education, Southern Illinois University

1979 – Distinguished Graduate, Squadron Officer School, Maxwell AFB, AL

1982 – Air Command and Staff College by Correspondence

1983 – Masters Degree in Human Relations, Golden Gate University

1986 – National Security Management Course by Correspondence

1993 – JROTC Certification & Academic Instructor Course, Maxwell AFB, AL

 

ASSIGNMENTS

Jan 1971 – Tech School for Teletype Maintenance, Sheppard AFB, TX

Aug 1971 – Teletype Maintenance Repairman, Laughlin AFB, TX

Mar 1972 – Teletype Maintenance Repairman, Thule AB, Greenland

Feb 1973 – Teletype Maintenance Repairman, Shaw AFB, SC

Jul 1973 –  Officer Training School, Medina AFB, TX

Feb 1974 – Undergraduate Pilot Training, Vance AFB, OK

Jan 1975 –  T-38 Instructor Pilot, Vance AFB,OK

Jul 1978 –   F-4 RTU, Homestead AFB, FL

Dec 1978 – F-4 Pilot, Instructor Pilot,  Assistant Flight Commander and

                  Asst. Chief of Standardization and Evaluation, Clark Air Base, Philippines

May 1982 – AT-38 Fighter Lead –In Training Instructor, Flight Commander, Assistant Chief of Standardization and Evaluation

Oct 1985 –  Section Chief for Program Changes and F-4 Bed Down, TAC/XPPC, Langley AFB, VA

Sep 1988 –  F-16 RTU, Luke AFB, AZ

Jan 1989 –   F-16 Pilot, Instructor Pilot, Assistant Operations Officer, Chief of F-16 Standardization and Evaluation

May 1991 – Commander, 25th Air Liaison Squadron, Wheeler Army Air Field, HI

Jun 1993 –  Senior Aerospace Science Instructor, KY-932, South Laurel High School, London, KY

Jun 1998 –  Senior Aerospace Science Instructor, FL-821, Buchholz High School, Gainesville, FL

 

FLIGHT INFORMATION

Rating: Command Pilot

Flight Hours:  More than 3000

Aircraft Flown: T-41, T-37, T-38, F-4, AT-38, F-16

 

DATES OF PROMOTION

Nov 1973 – 2nd Lieutenant

Nov 1975 – 1st Lieutenant

Nov 1977 – Captain

Sep 1985 – Major

Mar 1989 – Lieutenant Colonel

 

 Lt. Colonel Lindell Grigg Biography